ТВДС5

У ВР України зареєстрований законопроект про надання УГКЦ статусу репресованої

PLG_VOTE_STAR_INACTIVEPLG_VOTE_STAR_INACTIVEPLG_VOTE_STAR_INACTIVEPLG_VOTE_STAR_INACTIVEPLG_VOTE_STAR_INACTIVE
 

8 вересня у секретаріаті Верховної Ради України зареєстровано проект Постанови про надання Українській Греко-Католицькій Церкві (УГКЦ) статусу репресованої.

Законопроект зареєстрували народні депутати України Василь Деревляний та Дмитро Шлемко, повідомляє ZAXID.NET. Зазначимо, що жодних супровідних документів у Раді не зареєстровано.

Нагадаємо, в період між 1946 і 1989 роками УГКЦ була найчисленнішою забороненою Церквою в світі. Разом з тим вона стала найбільшою структурою суспільної опозиції радянській системі в СРСР.

УГКЦ - найбільша (близько 5,5 млн. віруючих) Католицька Церква східного обряду. Церкву хотіли ліквідувати сталінським режимом і насильницьки «возз'єднати» з Російською Православною Церквою, для чого був скликаний так званий «Псевдособор», який пройшов у 1946р. в Митрополичих Палатах Святоюрської гори.

Незважаючи на офіційну заборону і жорстокі переслідування, Церква продовжувала жити підпільно завдяки ретельно відпрацьованій системі секретних семінарій, монастирів, парафій та молодіжних груп до тих пір, поки її було легалізовано 1 грудня 1989.

ДОВІДКА

Після другої окупації Галичини радянською владою розпочинається кампанія по знищенню УГКЦ. Голова ради в справах РПЦ при Раднаркомі СРСР Георгій Карпов розробив інструкцію №58, яка була затверджена Й. Сталіном 15 березня 1945 р. Згідно неї у Львові належало організувати православну єпархію та ініціативну групу, що сприяла б переходу УГКЦ на православ’я.

У ніч з 11 на 12 квітня у Львові було заарештовано митрополита Йосифа Сліпого, апостольського візитатора Волині Миколая Чернецького, єпископа-помічника Микиту Бутку, а в Станіславові – єпископа Григорія Хомишина та його помічника владику Івана Лятишевського. Згодом було заарештовано визначних членів Львівської та Станіславівської капітул. Усі документи та архіви було опечатано та конфісковано, а студентів богослов’я – мобілізовано до Червоної Армії.

На весні 1945 р. у Львові було створено «ініціативну групу» для об’єднання УГКЦ з РПЦ, яку очолили священики Гавриїл Костельник, Михаїл Мельник та Андрій Пельвецький. 28 травня ініціативна група звернулась до Раднаркому України за схваленням своєї діяльності, а 18 червня уповноважений Раднаркому П. Ходченко санкціонував роботу групи, як «єдиного тимчасового церковно-адмістративного органу для керування існуючими парафіями».

Два члени ініціативної групи, як неодружені священики М. Мельник та А. Пельвецький були таємно висвяченні на єпископів РПЦ, таким чином вони перестали належати до УГКЦ. 8-10 березня 1946 р. у Львові в храмі святого Юра відбувся «Собор» на якому було присутні 216 духовних осіб та 16 світських. Фактично зібрання проходило 6 годин протягом 8 березня, включаючи молебень, вітання, представлення делегатів московської патріархії, 12 промов, голосування, привітання ново висвячених єпископів, моноголіття. Постанова складалась із чотирьох пунктів:

  • Анулювати постанови Берестейського собору 1596 р.
  • Від’єднатись від Римської Церкви
  • Повернутись до православної віри
  • Возз’єднатись із Російською Православною Церквою.

Постанова була прийнята одностайно, а собор було умовно продовжено до 10 березня – Неділі Православ’я. 5 квітня делегація у складі єпископів Михаїла Мельника, Антонія Пельвецького та протопресвітера Гавриїла Костельника була прийнята московським патріархом Алексієм І.

Подібним способом було ліквідовано УГКЦ на Закарпатті в 1949 р., а у 1950 р. – на Пряшівщинні. Проти цих дій виступили світова громадськість папа Пій ХІІ в енцикліках «Orientalis omnis» (1946 p.), «Orientalis Ecclesias» (1952 р.), а також синод УГКЦ, скликаний папою Іваном-Павлом ІІ і кардиналом Йосифом Сліпим 1980 р.

Протягом 1945-1946 рр. на Західній Україні було заарештовано понад 800 священиків УГКЦ. До 1950 р. всі п’ять єпархій і дві апостольських адміністратури в радянській зоні окупації були ліквідовані, єпископи заарештовані. Було конфісковано і передано РПЦ майже 3000 парафій, 195 монастирів і монаших домів. Близько 35% священства під тиском влади перейшло на православ’я, 15% врятувалось еміграцією, а понад 50% було усунено від служби або репресовано.

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

float
© 2008 - 2016. Тернопільська Вища Духовна Семінарія. Всі права застережено.
Використання матеріалів сайту дозволено при умові обов'язкового вказання активного гіперпосилання на джерело.
Прес-служба ТВДС не завжди поділяє думку авторів публікацій.

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Please publish modules in offcanvas position.